"Музей – це минуле, це історія, це душа, серце наших предків, а для нас – великий храм, куди ми повинні входити з побожністю, а виходити з найглибшим поважанням і глибокою любов’ю до всього того, чим жили наші батьки, діди і прадіди, що ми повинні нести з собою, як заповіт і чому повинні вчитися і всі ми, і покоління наших нащадків, поки стоїть земля і сонце світить."

 

Дмитро Яворницький.

Святинею навчального закладу, епіцентром життєтворчості, історичної пам’яті та майбутніх звершень,  справжнім центром виховної роботи й особливо національно-патріотичного виховання є краєзнавчий музей Скадовського аграрного фахового коледжу, який був створений за ініціативи директора навчального закладу Гончарського Івана Львовича, творчої особистості,  знавця історії та культури України.

«Музей є одним з кращих в області серед навчальних закладів, на його базі можна написати дисертації, романи, поезії» - за словами одного з перших випускників технікуму М.В. Сторчака, вченого агронома, доктора філософії в галузі сільськогосподарських наук.

Важливим засобом виховання студентської молоді є історико-культурна спадщина українського народу, як одного із засобів світоглядного, в тому числі й духовного виховання студентів, виховання історичної пам'яті. Отже, історичні пам’ятки – це невичерпне джерело морального, духовного та культурного збагачення молоді, важливий засіб формування почуття патріотизму. Для виконання цих найважливіших завдань і створено краєзнавчий музей.

 З проголошенням незалежності України  в 1991 р.  музей  В.І.Леніна в технікумі було реорганізовано і велике приміщення  на першому поверсі головного навчального корпуса  на довгі роки залишилося стояти пусткою: облущені стіни, прогнилі віконні рами, подерта підлога, гори різноманітного сміття.

 

Пройшов час і до рідних стін повернувся один із найталановитіших його вихованців, повернувся як директор, щоб примножити велич, красу, авторитет технікуму. І почалося … 

Спочатку було зроблено ремонт приміщення: замінені вікна та вхідні двері на нові, металопластикові, підбито стелю та проведено освітлення, підлогу вирівняли та заслали килимове покриття, оновили стенди із застарілою інформацією, надавши їм естетичного вигляду. І це вже була нова, велика, світла і гарна кімната, яка почала наповнюватися речами, а точніше, експонатами, першим з яких став годинник, який залишився висіти на стіні і був просто забутий. Саме він і став першою цеглинкою для створення в навчальному закладі краєзнавчого музею. І це було символічно, так як годинник виявися в робочому стані, і до сьогодні тихо відліковує час життя музею. До речі, він виявився досить цінним експонатом – цей годинник датується ХІХ ст.

 

Ініціатива директора була підтримана і розпочався довгий процес пошукової роботи, який тривав майже чотири роки. Важко, але з радістю, натхненням, захопленням, по маленьким крупинкам, загальними зусиллями, вдалося створити "Храм пам'яті душі" з фондом у більш ніж три тисячі експонатів та артефактів. Це було народження дива.

І диво сталося: 17 грудня 2010 року в день святкування 45-річчя Скадовського технікуму відбулася презентація краєзнавчого музею навчального закладу.

Першу екскурсію новим музеєм було проведено самим його натхненником, директором Іваном Львовичем, який з тремтінням в голосі щедро ділився унікальною науковою, краєзнавчою інформацією, яка була спрямована з минулого в сучасне і майбутнє.

Минуле – це досвід людства. Не можна стерти з лиця землі створене предками, недаремно говорять: "Людина живе доти, доки її пам’ятають." Тільки осмисливши минуле, пізнавши джерела своєї культури та історії можна чіткіше зрозуміти сьогодення та уявити майбутнє.

Двері музею завжди гостинно відчинені для тих, хто хоче краще пізнати історію розвитку свого краю – Херсонщини, села Антонівки, Скадовського аграрного фахового коледжу. Традиційно всі свята в навчальному закладі розпочинаються з екскурсії до краєзнавчого музею.

Учасників екскурсій об’єднує любов до Батьківщини, її історії, культури, традицій незалежно від віку, соціального статусу, світогляду, приналежності до професії чи громадської діяльності. Постійні відвідувачі музею студенти коледжу, його випускники, учні шкіл Скадовського району. В ролі екскурсовода виступає сам директор коледжу, а також студенти старших курсів. Заслужені слова подяки й найщиріші побажання залишаються після екскурсій у "Книзі  відвідувачів".

Проведення різноманітних виховних заходів також завжди пов’язані з відвідуванням музею. Найчастіше це театралізовані свята, пов’язані з традиціями і звичаями українського народу, цікаві виховні години, які присвячені величним й трагічним сторінкам історії України, заочні подорожі, що, в свою чергу, сприяє патріотичному вихованню підростаючого покоління, адже пам'ять не має строку давності.

Музей бере  активну участь у районних, міських і обласних заходах, історико-краєзнавчих дослідженнях.

Виховний компонент музею не може бути вичерпаним, адже експозиції постійно поповнюються. Музей крокує в ногу з життям, відчуває ритм часу, відгукується на все нове, намагається зберегти актуальність і творчий підхід до справи.

Спільними зусиллями директора, педагогічного колективу, студентів коледжу, жителів села у затишній кімнаті музею зібрано справжні безцінні реліквії.

Сьогодні в музеї нараховується велика кількість експонатів основного і  допоміжного фонду від найдавніших часів Трипільської культури до наших днів. Усе це зібрано з великою любов’ю, дбайливою рукою, з різних куточків мальовничої Скадовщини, Таврії, України. Все це – свідчення високої культури  та  мистецтва нашого народу, культури серця і душі. Усі ці речі – натуральні, не муляжні, не копії, а реальні свідки життя українського народу, її прекрасної спадщини.

Гордістю музею є археологічна колекція періоду епохи бронзи, оригінальні документи ХІХ століття, крісло засновника нашого міста С.Б.Скадовського, документи та нагороди часів Другої світової війни, багата колекція  (більше як 200) грошових знаків різних історичних періодів і фотографії, велика кількість унікальних знімків, в яких вся історична пам'ять.

Сучасність репрезентують цікаві матеріали коледжу. Тут вчилися іноземні та вітчизняні студенти, працювали відомі фахівці, кращі освітні кадри. Всі вони – свідки доби, активні учасники історичних подій життя регіону. «Золотий фонд» технікуму чарують серце сучасні документи, які засвідчують успіхи у навчально-виховній, патріотичній,  спортивній сфері студентської молоді, вихованців-випускників рідного краю.

Тісний зв'язок випускників із рідним навчальним закладом не переривається навіть через багато років після його закінчення. Проводити щорічні зустрічі випускників, незалежно від обставин – одна з непохитних традицій навчального закладу. Традиційно в них беруть участь не тільки викладачі, співробітники та студенти, але і батьки, абітурієнти, які в ході свята стають відвідувачами музею, залишаючи в книзі почесних гостей теплі й сповнені любові слова до рідного навчального закладу, який став першою сходинкою в доросле життя.

За невеликий відрізок часу, музей ще досить молодий, йому виповнилося тільки 11 років, але він став справжнім осередком духовного і національно-культурного виховання. Найважливішою умовою роботи музею являється поєднання навчальної, позаурочної та краєзнавчої роботи, багатогранність її форм і методів.

 

Роки минають, змінюються покоління, а музей залишається невичерпною скарбницею людської пам’яті, зберігаючи документи, матеріали, фотографії та особисті речі, пам’ятні знаки, кубки, нагороди, подарунки – усе те, що дозволяє студентам доторкнутися душею до живої історії, показати різні аспекти діяльності навчального закладу з підготовки висококваліфікованих спеціалістів.