Як побороти булінг:

інструкція для студентів,викладачів, батьків

   

Згідно з дослідженнями, 24% українських дітей хоча б раз стикались із цькуванням у навчальному закладі. З них менше половини розповідало про цей досвід батькам, рідним та друзям. Дуже часто булінг призводить до  непоправних наслідків, а тому останнім часом у світі активно говорять про те, як зупинити насилля.

 

Центр інформації про права людини на основі матеріалів ЮНІСЕФ підготував інструкцію для дітей та дорослих, аби правильно та своєчасно реагувати на прояви цькування.

ЩО ТАКЕ БУЛІНГ ТА ЯКІ ЙОГО ПРИЧИНИ

Булінг – це агресивна і вкрай неприємна поведінка однієї дитини або групи дітей по відношенню до іншої дитини, що супроводжується постійним фізичним і психологічним впливом.

Кривдники можуть знайти безліч причин щоб цькувати дитину: зовнішність, що не вписується у загальноприйняті рамки, поведінка, думки, які не збігаються з думкою більшості, тощо.

Яскравими прикладами булінгу є словесні образи, навмисне неприйняття дитини до колективу, шантаж та навіть побиття.

"Успіхи у навчанні, матеріальні можливості та навіть особливості характеру можуть стати основою для булінгу. Крім того, жертвою булінгу може стати також той, кому складно спілкуватися з однолітками, хто поводиться відлюдкувато чи, навпаки, провокативно", – зауважують психологи.

 

Частіше за все люди, що цькують, вважають, що це смішно і в цьому немає великої проблеми чи трагедії, а також, що дорослі не будуть звертати на це увагу.

ТЕЛЕФОНИ ДОВІРИ

 

Дитяча лінія116-111  або 0-800-500-225 (з 12.00 до 16.00);

Гаряча телефонна лінія з питань протидії булінгу: 116-000;

Гаряча лінія з питань запобігання насильству: 116-123 або 0-800-500-335;

Уповноважений Верховної Ради з прав людини: 0-800-501-720;

Уповноважений Президент України з прав дитини: (044)255-76-75;

Центр надання безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103;

 

Національна поліція України: 102.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ІНШИХ ЦЬКУЄШ ТИ

Зрозумій, булінг – це твої дії, а не твоя особистість. Ти можеш ними керувати та змінювати на краще. Пам’ятай, що булінг завдає фізичного та емоційного болю іншому, а тому подумай, чи дійсно ти цього прагнеш? Деякі речі можуть здаватися смішними та невинними, проте вони можуть завдати шкоди іншій людині.

ЯК ДОПОМОГТИ ДИТИНІ, ЯКА ЦЬКУЄ ІНШИХ

Ми вже казали, що в ситуації булінгу завжди беруть участь три сторони, а тому, коли ви дізнались про цькування у групі, не слід забувати про тих, хто ображає. Психологи зауважують, що дитині, яка булить інших, увага та допомога потрібна не менше, ніж тій, яка страждає від булінгу.

Відверто поговоріть з нею про те, що відбувається, з'ясуйте як вона ставиться до своїх дій і як реагують інші студенти. Ви можете почути, що "всі так роблять", або "він заслуговує на це". Уважно вислухайте і зосередьтеся на пошуці фактів, а не на своїх припущеннях.

Не применшуйте серйозність ситуації такими кліше, як "хлопчики завжди будуть хлопчиками" або "глузування, бійки та інші форми агресивної поведінки — просто дитячі жарти і цілком природна частина дитинства".

Ретельно поясніть, які дії ви вважаєте переслідуванням інших. До них відносяться: цькування, образливі прізвиська, загрози фізичного насильства, залякування, висміювання, коментарі з сексуальним підтекстом, бойкот іншої дитини або підбурювання до ігнорування, плітки, публічні приниження, штовхання, плювки, псування особистих речей, принизливі висловлювання або жести.

Спокійно поясніть дитині, що її поведінка може завдати шкоди не тільки жертві, а й усім оточуючим. І щодалі це заходитиме, тим гірше булінг впливатиме на всіх учасників.

Дайте зрозуміти дитині, що агресивна поведінка є дуже серйозною проблемою, і ви не будете терпіти це в майбутньому. Чітко і наполегливо, але без гніву, попросіть дитину зупинити насильство.

Загрози і покарання не спрацюють. Можливо, на якийсь час це припинить булінг, та в перспективі це може тільки посилити агресію і невдоволення. Буде зайвим концентрувати увагу на відчуттях дитини, яку булять. Той, хто виявляє агресію, як правило відсторонюється від почуттів іншої людини.

 

Пам'ятайте, що агресивна поведінка та прояви насильства можуть вказувати на емоційні проблеми вашої дитини та розлади поведінки. Порадьтеся зі шкільним чи дитячим психологом.


НОРМАТИВНО-ПРАВОВА БАЗА


ПАМ'ЯТКА

Як запобігти булінгу в студентській  спільноті

1.    Якщо ви помітили або запідозрили булінг, повідомте адміністрацію навчального закладу.

2.    Не приховуйте випадки булінгу в  групі заради збереження репутації навчального закладу. Доведіть до відома батьків студентів ситуацію з обох сторін конфлікту.

3.    Залучіть психологічну службу до розв’язання проблеми.

4.    Не ігноруйте прояви агресивної або провокативної поведінки студентів

5.    Негайно втручайтеся у конфлікт.

6.    Не підтримуйте жодну сторону учасників конфлікту.

7.    Ретельно аналізуйте причини виникнення булінгу. Не шукайте винного.

8.    Допоможіть одногрупникам потурбуватися про того, кого ображають.

9.    Будьте неупередженими у своїх оцінках, діях і висловлюваннях.

10.Говоріть з учасниками конфлікту наодинці. Не вимагайте від них публічних пояснень чи вибачень. Створіть умови, щоб ситуація не повторилася.

11.Розкажіть студентам, що таке насилля. Можливо, булери самі потерпають від агресії батьків, старших братів або сестер і просто копіюють звичну модель поведінки.

12.Створіть у групі атмосферу довірливого спілкування, шукайте спільні інтереси,об’єднуйте студентів.

13.Будьте прикладом толерантного й виваженого ставлення до інших.

14.Покажіть студенту, що він не наодинці з проблемами, підтримайте її й дайте зрозуміти, що він може розраховувати на вашу допомогу.

 

15.Проконсультуйтеся з практичним психологом. Не залишайте справу, як є, сподіваючись, що ситуація сама зійде нанівець. Без допомоги фахівця не обійтися.